sobota, 19 grudnia 2015

Skąd się wziął zwyczaj ubierania choinki? + inspiracje


ZNACZENIE CHOINKI 

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie "drzewo poznania dobra i zła" w misteriach o Adamie i Ewie, wystawianych w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka, ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa).Wielkim zwolennikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zalecał spędzanie świąt w domowym zaciszu. Choinki więc szybko stały się popularne w protestanckich Niemczech. Właśnie stamtąd została przeniesiona do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku (w okresie zaborów) i początkowo spotykana była jedyna w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłażniczka czy jemioła. TRADYCJA PRZYNOSZENIA DRZEWKA DO DOMU

 Dawniej na wsiach przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie "skradzione" innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście..  OZDOBY 

 Dawnymi tradycyjnymi choinkowymi były ciastka, pierniczki (wypiekane w kształcie serc), orzechy, małe, czerwone rajskie jabłka własnoręcznie wykonywane w czasie adwentu ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek, wydmuszek, słomy i źdźbeł traw. Na gałązkach w wieczór wigilijny zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Współcześnie w zależnosci od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, łańcuchami, kolorowymi lampeczkami. W większości krajów drzewko ubiera się wspólnie cała rodzina w dzień wigilijny. W krajach znajdujących się pod wpływem tradycji angielskiej i amerykańskiej drzewko ubiera się wcześniej.
SYMBOLIKA

 Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka , ma swe korzenie w tradycji ludowej:

 - GWIAZDA BETLEJEMSKA - którą umieszczano na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron. 

  - OŚWIETLENIE CHOINKI - broniło dostępu złym mocom, a także miało odwrócić nieżyczliwe spojrzenia ludzi ( zły urok). W chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa, który według tych wierzeń miał być światłem dla pogan. 

 - JABŁKA - zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli przez Szatana Diabła Adam i Ewa. Później zastąpiono je małymi rajskimi jabłuszkami. Pierwotnie zapewnić miały zdrowie i urodę.

 - ORZECHY - zawijane w sreberka miały nieść dobrobyt i siłę. 

 - PAPIEROWE ŁAŃCUCHY - przypominały o zniewoleniu grzechem, ale np. w okresach rozbiorów miały wymowę politycznych okowów. Zaś w ludowej tradycji niektórych regionów Polski uważano, że łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi oraz chronią dom przed kłopotami 

 - DZWONKI - oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia. 

   - ANIOŁY - mają opiekować się domem 

  - JEMIOŁA - pod nią całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt. 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka 


 A teraz kilka inspiracji na nietypowe choinki. Może któraś wam przypadnie do gustu. 
 A wy? Macie już swoje choinki? Pokażcie!
Ja tradycyjnie będę stroić w dzień Wigilii.

2 komentarze :

  1. Choinkę jutro mąż z lasu ma przynieść to jutro albo w poniedziałek ubierzemy,jedną u nas,a drugą u dziewczynek w pokoju

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za komentarz, tym bardziej,że to pierwszy na tym blogu :) ja też w tym roku będę miała żywą - uwielbiam jej zapach!. Życzę spokojnych Świąt!!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję że jesteś!!!

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka